United College Employees

Fashion Institute of Technology / SUNY

American Federation of Teachers (AFT) Local 3457
Affiliated with New York State United Teachers (NYSUT) NEA & AFL-CIO

UCE Committees 2015 - 2016


Officers
President
Executive Vice President
Treasurer
Assistant Treasurer
Vice President for Faculty
Acting Vice President for Adjunct Affairs
Vice President for Staff
Vice President for Contract Management & Grievances
Vice President for Environmental Health & Safety
Secretary
Membership Director
*Roberta Elins
Linda Tain
*Paul Clement
Lisa Donofrio
Albert Romano
Ann Denton
Maria Zervos
Shawn Grain Carter
*Ellen Goldstein
Connie Passarella
*Felix Rivera-Perez
Executive Committee - Faculty
Ronald Bacsa      
*Daniel Benkendorf
Isabella Bertoletti
*Anna Blume       
*Jeff Buchman     
*Anthony Capone   
Praveen           
*Brian Fallon     
Barry Fischer     
*Ellyn Halpern    
*Stephan Kanlian  
*Eileen Karp      
*Arthur Kopelman  
Jennifer Miller   
*Eric Ramirez     
*Jean Marc Rejaud 
*Nancy Ross       
Nicole Ruimy      
Robin Sackin      
*Jeffrey Silberman
Ron Sok           
Joseph Staluppi   
Steven Stipelman  
Rhonda Stubbs     
*Loretta Volpe    
Janet Zeevalk     
D304/5634
B634/4922
B839/5097
B634/4646
B403/4475
CC21/5148
B634/4924
B623/3062
A212A/3564
C158/3824
E315/4306
B739/5029
B837/3030
B202/3009
B521/5176
B403/4480
B202/3550
B832/5110
B320/4803
B447/5234
B403/4485
D313/5665
B801/5322
B709/5063
B403/4487
B320/4903
Nominations & Elections Committee
Susan Grassi
Gennady Lyakir
Shanda Richardson Smith
Helene Verin
A212A/3587
B634/4920
A713/4138
A606/3559
Executive Committee - Staff
Magda Cupidon       
Gina Mackey       
Chenise Marine      
Iliana Marquez      
*Deborah Payton Jones
Joseph Petrone      
Gladys Sotomayor    
Indra Sulin         
Hermes Torres       
Mary Tsujimoto      
*Amy Zaborowski     
E502/4368
B403/4491
A713/4136
B831/5093
A718/4140
D319/5677
D364/5405
C305B/3483
A739/4151
B623/4324
AX13/4230
Grievance Committee
Isabella Bertoletti
Gennady Lyakir
Chenise Marine
Iliana Marquez
Steve Stipelman

B839/5097
B634/4920

A713/4136
B831/5093
B801/5322

Staff Committee
Magda Cupidon
Shaniqua Matthews-McClam
E502/4368
D350/4686
*Denotes newly elected